Naše U14 si zajela na kvalitní turnaj do Kroměříže

20.6.2022

Naše U14 si zajela na kvalitní turnaj do Kromeříže

Na poslední chvíli se nám vyskytla možnost sehrát turnaj v Kroměříží, který byl věnován na počest legendy Jožky Silného, kde se utkalo mezi sebou 24 týmů ve třech dnech. Týmy, které hrají první fotbalovou ligu a nebo ligu slovenskou, takže jeden lepší soupeř než druhý. Byla to pro nás výzva a nakonec jsme kluky ročník 2008 do turnaje přihlásili, ať si zkusí zahrát proti ligovým týmům a nasbírají nové zkušenosti.

V pátek kluci dostali omluvenky ze školy, protože jsme turnaj měli zahajovat prvním zápasem už ve 12:00 a proto jsme museli vyjíždět již po deváté hodině. První náš soupeř a hned domácí tým z Kroměříže, který svou soutěž v divizi vyhrál a bude se ještě prát o postup do nejvyšší soutěže. Domácí automaticky turnaj otevírali na hlavním hřišti a my měli tedy možnost zahrát si první zápas na nádherně střiženém trávníku - to byla paráda. První poločas byl vyrovnaný, šance byly na obou stranách. Druhý poločas už domácí zařadili vyšší rychlost a ujali se v zápase vedení. Nic méně naši kluci to nezabalili a i my přidali pod kotel a začali domácí celek tlačit. Odměnou byla vyrovnávací branka Jendy Orla a najednou byli domácí pod tlakem. Drželi míč a zkoušeli zápas obrátit ve svůj prospěch. Jenže jsme to byli my, kdo potrestal soupeřovu chvilkovou nepozornost a vedení na naší stranu proměnil ve střelou branku Adam Gřešák a bylo to 1:2 pro ValMez. Tento výsledek naši borci udrželi až do závěrečného hvizdu. První zápas a první 3 body do tabulky, to byl začátek snů.

Dlouhá pauza do toho ještě zahajovací ceremoniál a nás čekal pozdější vítěz celého turnaje FK Pardubice. Kluci dlouho se soupeřem drželi krok a nezalekli se ani urostlých kluků, kteří měli i 2 metry. :-) Nic méně jako kdyby našim hvězdám došly síly nebo ztuhly svaly a na fyzicky vyspělý tým z Pardubic nestačili. Nakopávané míče za naší obranu, nám dělaly problémy. Každý souboj nás stal hodně sil a i nějaké ty šrámy. Bohužel soupeř byl o něco lepší a my prohráváme 0:2. Nevadí a zítra jedeme dál.

Odebrali jsme se na večeři, kde nejspíš kuchařky nevěděli, že přijedou starší žáci. Porce tak pro kluky ze školičky, která naše kluky moc nezasitila, a tak si museli dát ještě procházku do Teska, kde si koupili druhou véču. Ubytovaní na hotelu, který nás mile překvapil, brzo ulehnout do postele a nasbírat novou energii do dalšího dne.

Ráno budíček v 5:45 a rychlý přesun auty na snídani a pak už další zápas, který začínáme v 8:00.

První sobotní soupeř a hned další zvučné jméno. Tentokrát se kluci utkávají s FC Viktorii Plzeň, která se nakonec v turnaji umístila na 5. místě. Kluky nabádáme, ať hrají trpělivě a hlavně důrazně v osobníc soubojích, protože jinak to s takovým soupeřem nepůjde. První poločas ještě držíme bezbrankovou remízu. V tom druhém ale po pěkné kombinaci Plzně dostáváme první gól, ale ještě nic nevzdáváme. Dlouho soupeři vzdorujeme, vytváříme si i šance, ale v naší smůlu neproměníme ani jednu. Ke konci zápasu nás Plzeň přehrává svou fotbalovostí a nakonec těžkému soupeři nestačíme a prohráváme 0:3.

Nevadí, zápas pauza a teď nás čeká důležitý soupeř, proti kterému můžeme udělat dobrý výsledek. Další zápas a proti nám nastupují kluci z FK Příbram. Naši borci jdou do zápasu naplno a jde to vidět hned od začátku, kdo je na hřišti pánem. Ano přesně tak, je to ValMez, který diktuje tempo hry a Příbram jen nevěřícně přihlíží, jak se naše vedení navyšuje. První branku dává Ondřej Vávra. Druhý poločas ještě zvyšujeme tempo a další dvě branky přidává Vojta Daniel. Po krásném úniku zvyšuje skóre na 4:0 Jenda Orel. A když Lukáš Mikulenka z dálky krásnou střelou navyšuje na 5:0, tak už víme, že je to doma. Soupeř už jen v závěru upravuje stav na 5:1 a je tu závěrečný hvizd rozhodčího. Další 3 bodíky do tabulky a obrovská radost.

Tajně doufáme, že domácí tým prohraje s Pardubicemi a to by pro nás znamenalo umístění ve střední polovině tabulky. To se však nestává a sekundu před koncem Pardubice věnují gól Kroměříží a je z toho remíza 1:1. Teď začínají matematické výpočty, co se stane kdyby? Když porazíme Ružomberok budeme v tabulce druzí před Plzní, když to bude remíza, tak budeme třetí nebo čtvrtí ale prohra ta nás posouvá na místo páté.

Do posledního sobotního zápasu jdeme s velkou marodkou, ale kluci zatínají zuby a hrají i přes bolest, aby udělali co možná nejlepší výsledek. Tým z MFK Ružomberok, který dominuje opět urostlými hráči, ví, že musí taky udělat maximum. Je to zápas na ostří nože a každý souboj hodně bolí. Jenže jsme to my, kdo má první šance, ale zase nám finální fáze nevychází jak by měla a branka z toho není. To slovenský tým šancí nepohrdá a ujímá se v prvním poločase vedení 0:1. Druhý poločas horko jako kráva, kluci na pokraji zkolabování ale jde vidět to srdíčko a pouštějí se do soupeře s velkým nadšením, urvat aspoň remízu. Co si budeme povídat, je to stále ta samá písnička, šance si vytvoříme ale bohužel je nepřetavíme ve vstřelenou branku. Chvíli na to si dáváme vlastní branku a už není dostatek sil zápas otočit. Soupeř ještě v závěru upravuje skóre na konečných 0:3 a my prohráváme. Je to však prohra, která trenéry potěší, protože kluci do toho dali maximum a nebáli se hrát s kvalitním soupeřem otevřený fotbal.

Ve skupině se tedy umisťujeme na 5. místě se 6 body. I to bereme jako dobrý výsledek a tentokrát nám chybělo jen to fotbalové štěstíčko a mohli jsme hrát i o vyšší umístění v turnaji. Odjíždíme domů si odpočinout, nabrat další síly do nedělního posledního dne a chceme se porvat o co možná nejlepší umístění. Bohužel dva hráči nám ze sestavy odpadají, do toho stařík Glami má problémy se zády, ale jde to přes bolest zkusit s námi. Do svých řad přibíráme nového hráče Roberta a jsme zvědaví, jak se klukům bude dařit v neděli.

Neděle a odjezd v 5:55 zpět na stadion FK Hanácká Slávie Kroměříž. První zápas a my máme to štěstí a znovu hrajeme na hlavním stadiónu proti domácímu týmu z Kroměříže, tentokrát ale proti druhému, prý slabšímu týmu. Zápas je znovu vyrovnaný ale po krásně zahraném rohu Tomáš Pařenica hlavičkou uklízí míč do soupeřovy brány a my se ujímáme vedení. Druhý poločas a děs a bída. Naši hráči si asi mysleli, že to půjde samo a celou půli jen odchodili. Soupeř nás potrestal brankou, kdy si nepohlídáme odražený míč za šestnáctkou a najednou máme problémy. Zápas končí remízou 1:1 a o vítězi musí rozhodnou pokutové kopy. První jdou domácí a proměňují. Následuje Jenda Orel a chladnokrevně vyrovnává. V další sérii nás podržel Jerry a penaltu soupeři chytá. Za nás jde kapitán Pardál ale penaltu mu brankář soupeře taky chytá. Opět drama. Soupeř však v třetí sérii nastřeluje břevno a je tu velká šance na postup. Další kdo bere těžké břemeno na sebe je Odra Fárek a s ledovým klidem posílá svůj kop doprostřed brány a je z toho vítězství.

V dalším zápase se utkáváme s dalším ligovým týmem a to SK Prostějov. Zápas má ligové parametry, kluci se konečně probrali a hrají zase svou hru. Šance na obou stranách ale vynikající brankáři drží čisté konto a tak zápas konči smírně 0:0. A o vítězi musí znovu rozhodnou pokutové kopy. Tentokrát je soupeř nekompromisní a i když Jerry dvakrát vystihl směr a i si na míč šáhl, byl bez šance. Jedna Orel svou penaltu neproměňuje a mezi střelce se zapisuje jen Ondra Vávra, který proměňuje. To však nestačí a my se musíme smířit, že budeme hrát o 19. nebo 20. místo.

Poslední zápas turnaje a nás čeká tým SC Znojmo, který hraje divizi spolu s Kroměříži a v tabulce mu patří druhé místo, takže znovu kvalitní soupeř. Do toho nám odpadávají dva hráči Radim Kubíček, který se zranil již v prvním zápase a Michal Glamoš, který už šetří své záda. Do zápasu tedy máme jen dva hráče na střídání a i ti toho mají po tří denní šichtě plné zuby. Ale je to poslední zápas, a tak chceme do toho dát úplně všechno a soupeře potrápit. První poločas vyhráváme 1:0, kdy po krásně nahrávce Gřešky uklízí míč do brány opět Jenda Orel. Druhá půle je znovu vyrovnaná, soupeř chce vyhrát za každou cenu, ale naše obrana spolu s brankářem dlouho vzdorují. Jenže přichází středa z dálky, který zapadá za záda Jerryho a je vyrovnáno. Naši borci však nic nevzdávají a hrají naplno. Dawe posílá do úniku Pardála a ten křižnou střelou posílá znovu vedení na naší stranu. A když po krásném úniku Gřešiho a parádním zakončení navyšujeme skóre zápasu na 3:1, víme že jsme blízko vítězství. Přichází závěrečný hvizd a my se radujeme z 19. místa na turnaji.

Není to sice nic moc ale našim cílem bylo se umístit do top 20 a to se nám podařilo. Navíc kdyby nám štěstěna přála v základní skupině, mohli jsme rvát i o vyšší umístění. Ale i 19. místo bereme jako velký úspěch a z nedělního dne odjíždíme jako neporažení. Chtěl bych moc poděkovat všem hráčům, kteří si určitě v některých zápasech sáhli až na dno a odehráli fantastický turnaj. Pevně věřím, že je to posune v jejich fotbalových dovednostech a příští sezónu budeme aspirovat na postup do nejvyšší soutěže. Poděkování však patří i rodičům, kteří přijeli povzbudit náš tým a taky trenérům, kteří se starali o naše vycházející hvězdy. Byly to těžké 3 dny ale stály určitě za to. :-)

Filip Pikal

TJ Valašské Meziříčí > Aktuální > Naše U14 si zajela na kvalitní turnaj do Kroměříže