23.5.2022

Další fotbalový víkend naší mládeže očima hlavních trenérů jednotlivých týmů.

U19

SK Uničov -TJ Valašské Meziříčí 2:6 (2:5)

Branky: 33. a 39. Michalik- 2. (pen), 9. a 14. Veselý, 29. Vozák, 41. Vrána, 71. Barbořák

Sestava: Svak – Sušeň, Nevařil (46. Sekyra), Pastrnek, Plandor (68. Jašíček) – Bílý (46. Juřík), Kurinec – Veselý (56. Křenek), Vaigl, Vozák –Vrána (60. Barbořák)

Vyšel nám úvod a čistým hattrickem Veselého jsme se do 14. minuty dostali do výrazného vedení. Veselý nejprve proměněnou penaltou potrestal zákrok brankáře na uvolňujícího se Vozáka a dvě branky přidal po týmovém presu, když nejprve obral o míč obránce a ve druhém případě chybujícího brankáře. Uničov byl v časovém období těchto třech branek nebezpečný a nebýt Svaka v brance tak hladce bychom nevedli. Čtvrtý zářez přidal Vozák, opět po přihrávce Veselého a vypadalo to, že je ve 29. minutě hotovo. Deset minut naší nekoncentrace stačilo domácím a jejich kapitánovi na snížení o dva góly. Poprvé využil nedoraz při autu a po otočení se krásnou střelou snížil. Druhou branku pak přidal hlavou po zbytečně vytvořené standardce. Zase nám zapnulo a Vrána po střele Veselého dal týmu větší klid do druhého poločasu a také dost výrazně utlumil domácí snahu.

Druhý poločas sice přinesl dost zajímavých situací na obou stranách, ale gól jen jediný. Postaral se o něho po přihrávce Kurince Barbořák tvrdou umístěnou střelou zpoza šestnáctky.

Výborný úvod, posléze desetiminutové vypuštění potrestané domácími a opětovné nastartování se do zápasu. Týmově odmakaný a kvalitně odehraný zápas s těžkým soupeřem. Nadstandardní výkon Veselého, který byl u všech branek hostí v prvním poločase a také perfektní zákroky Svaka v bráně, které nám umožnily držet Uničov na uzdě. Tak by se dalo charakterizovat podařené sobotní utkání.

Jan Pítr

U17

SK Uničov – TJ Valašské Meziříčí 2:3 (2:1)

Branky: 19´ Sedlář, 38´ Suchánek – 29´ a 85´ Koňařík, 82´ Kovář

Sestava: Svak – Kovář, Zahradník, Hruška – Lejska, Zeman, Sedlák, Marek, Vavřík – Koňařík, Furmánek

Střídali: 42´ Jašíček (Marek), 87´ Píša (Furmánek)

ČK: 42´ Zahradník – zmaření zjevné brankové příležitosti, stažení za dres útočníka soupeřova týmu před pokutovým územím

Zápas, který se u nás u všech zapíše do paměti jako „legendární“. Do Uničova jsme přijeli s jasným cílem, neprohrát. Uničov byl třetí, čtyři body za námi, a byl to tedy zápas „o šest bodů“. Vyhrajeme, jsme před soupeřem o sedm bodů a s největší pravděpodobností obsadíme druhé místo v moravskoslezské divizi, remizujeme a boj pokračuje dál, anebo prohrajeme a Uničov je na dostřel jednoho bodu. Navíc jsme přijeli pouze se dvěma hráči na střídání, což neumožňuje velkou variabilitu během zápasu.

Nastoupili jsme v rozestavení 3-5-2. V Karviné jsme v tomto rozestavení dokázali ovládnout druhý poločas a náš presink slavil zasloužený úspěch. Od vyrovnání jsme však byli jeden gól a Karviná si upevnila první místo v tabulce. Uničov měl na druhý poločas v Karviné herně navázat. Domácí ukazovali, že jsou velmi pevní a v soubojích jeden na jednoho jsme měli plné ruce práce. Naše kombinační hra ve středu pole však byla o poznání lepší než soupeřova a nebýt mnoha nepřesností našich hráčů, první poločas bychom určitě ovládli. Byly to však naše individuální chyby, které stály za brankami domácích. První jsme inkasovali po nařízeném trestném kopu. Dlouhý míč do šestnáct a Ondra Kovář prohrál ve vzduchu svůj souboj jeden na jednoho. Hlava domácího Sedláře směřovala křižně do šibenice branky ValMezu. Maty Svak, který musel chytat svůj druhý zápas a vychytal Uničov v měření sil U19, dostal téměř totožný gól, jako ve zmíněném předešlém zápase. S tímto se však nedalo nic dělat, protože míč zapadl naprosto přesně tam, kam měl. My jsme odpověděli po deseti minutách. Domácí brankář se dostal pod tlak a Bořek Koňařík ho lehce obral o míč. Zakončil pak pohodlně do prázdné branky. Následovala hra hlavně ve středu pole. Tvrdá a důrazná od obou týmů. Nám chyběla finálka a za zmínku snad stojí skvělý zásah domácího brankáře, kdy po rohovém kopu zakončoval hlavou Tomáš Zeman. My jsme se dopouštěli chyb, které vyvrcholili někdy v třicáté osmé minutě. Domácí Suchánek se dostal do střelecké pozice na hranici šestnáctky a vnitřním nártem trefil ukázkově zadní šibenici Matyho branky. Poté přišla jediná zdařilá průniková přihrávka Uničova. Následoval sprinterský souboj našeho Rádi Zahradníka s domácím útočníkem. Ten se dostal celým tělem před Ráďu, přišla záchranná brzda v podobě zatažení a soupeř šel k zemi. Jasná červená karta. Na Ráďovu obranu je nutno říct, že hrál na tomto postu poprvé a v této situaci pohoří i daleko zkušenější fotbalisté. Hrát tady však musel. Jaša střídal za U19 a volba do základu padla na něj. Bylo nutno řešit velice těžkou situaci. A následovala velká rošáda. Do obrany šel tedy Ondra Jašíček, Ondra Marek šel dolů, Ondra Kovář se z levého stopera posunul na pravý kraj zálohy a Adam Furmánek šel z útoku na levou obranu. Bylo nutné zachovat sílu ve předu a neustále domácí tlačit a nenechat je vydechnout.

V poločase jsem hráčům připomenul, že tato situace je jen o hlavě a zvládnout se pořád dá. Musí se semknout, přestat dělat chyby a v deseti soupeře uštvat. Těžké, ale pro nás určitě ne neřešitelné. Mají za sebou hodně tabat, vyskákaných schodů a holandských běhů. Mají to na tréninku někdy těžké, ale dělají to právě pro tuto chvíli. A tak nastal druhý poločas. Bušili jsme do Uničova ze všech sil a na hranici svých fyzických možností. Domácí šli na hřiště určitě s tím, že nám budou ubývat síly. A měli pravdu, ubývaly. Ale ne tak rychle jako jim. Náš tým se navíc stále hecoval a neuvěřitelně chtěl. A když nechtěl, Bořek Koňařík jako správný kapitán je znovu svým burcováním probral. Zranil se nám i brankář Maty, kdy ho po jednom zákroku píchlo v třísle. Zatnul zuby a statečně zápas dochytal. Neuvěřitelná psychická pomoc pro celý tým. Z lavičky jsem kluky stále nabádal k trpělivosti a ujišťoval je, že je to o jednom přesném míči za obránce. Ten přišel a Ondra Kovář šel do sprinterského souboje s obranou domácích. Je to zajímavý fakt, kterého jsem si všimnul už před lety, ale ve fotbale zkrátka padá nejvíc gólu v osmdesáte minutě, plus mínus dvě minuty. V takto pokročilém čase zápasu tu sílu Kovy někde našel a v koncovce přeloboval vyběhnutého domácího brankáře. Nikdo asi nechápal, kde se v něm našla síla k takovémuto sprintu. A to ještě nebyl konec. Další přesný míč využil Bořek a stejným stylem utekl celé obraně. Opět lob vyběhnutému brankáři a zápas byl náš.

Euforie a zasloužená odměna v podobě vítězství, za kterým stálo odhodlání, neuvěřitelná vůle a slovo „chci“. Po závěřečném hvizdu všichni padli na trávník, jako když střelí. A není se co divit. Takovýto zápas je ozdoba fotbalu a je radost jej zažít. Všech deset borců by si zasloužilo vyjmenovat a zahrnout chválou, ale to není třeba. Jsme tým a bojujeme srdcem za ValMez

Michal Vacula

U15

TJ Valašské Meziříčí - FK Šumperk 1:4 (1:2)

Dnešní den jsme hostili soupeře, který nám ve 2 zápasech nastřílel 25 gólů a dovolil nám jen jeden. Díky zásadnímu posunu na jaře ve výkonnosti jednotlivců i taktického výkonu týmu jsme věřili v dobrý výsledek. A první poločas kluci zahráli skvěle - už v 5.minutě nastřelil Pepa Hub po krásné akci břevno. Soupeř kontroval šancí, kterou zázračně vychytal Dejv. Kluci dále pokračovali v kombinačním fotbale a dělali soupeři pro něj nečekané potíže. Přesto se soupeř po krásné přímočaré akci a centru do vápna ujal vedení 0:1. My jsme vytrvali a také po krásné akci srovnali Radimem Bětíkem na 1:1. A dále jsme se soupeřem hráli vyrovnanou fotbalovou partii, na kterou byla radost dívat. Bohužel pak přišel nešťastný okamžik při přechodu do útoku, kdy se nechal předskočit náš útočník a poté ještě zbytečnější zákrok našeho záložníka na hranici vápna blízko autové čáry. Penalta, a i když se Dejv natahoval jako mohl, soupeř šel do vedení 1:2. Tak skončila i první půle.

V druhé půli jsme se na soupeře vrhli, ale Rob i Radim si v samostatných nájezdech s gólmanem neporadili. I další šance zůstaly nevyužity a tak zákonitě přišel trest v podobě smolného gólu po propadlém míči mezi stopery a 1:3. Kluci to nezabalili a stále makali, ale na Šumperk už to nestačilo. Přidali ještě jeden gól a uzavřeli skóre na 1:4.

Víme na čem nyní potřebujeme pracovat a to je první dotek do správného směru s minimem odskoku a nabídka bez míče. To jsou pozitiva, protože jsme jeden z nejlepších týmu soutěže potrápili a fotbalově se mu úplně v první půli vyrovnali. Kluci gratuluji k výkonu a věřím, že další 3 zápasy navážete podobnými výkony a budu moci gratulovat i k výsledku a 3 bodům. Vydržte!!!

Nejlepší obránce - Kika  + Novo

Nejlepší střední záložník - Rob

Nejlepší křídlo - Kostěj

Nejlepší útočník - Raděj

Ondřej Koňařík

U14

TJ Valašské Meziříčí - FK Šumperk 2:3 (2:1)

Za krásného počasí na zrekonstruovaném vrchním trávníku jsme proti Šumperku odehráli dobrý zápas. Opět máme marodku a tak jsme povolali 3 mladší kluky, kteří si vyzkoušeli fotbal na velkém hřišti. Tomáš Kučera a Ladislav Mikl ročník 2009 a Michal Frydrych ročník 2010, kluci díky za výpomoc a doufám, že to nebylo naposledy. První poločas patřil nám, hráli jsme aktivně, vytvářeli si šance a byli lepším týmem. Ten druhý byl takový ospalejší a soupeř toho využil. Samozřejmě, to by jsme nebyli my, abychom nezahodili aspoň 4 tutové šance, ale už jsme si na to i tak trochu zvykli. Na druhou stranu je super, že se kluci i proti tak kvalitnímu soupeři do šanci dostávají a umí si je dobře připravit. Aspoň víme na čem v trénincích ještě máme zapracovat a co ještě vylepšit. Teď máme před sebou 3 zápasy a budeme se snažit v nich udělat co nejvíce bodů a udržet 5. místo v tabulce. Ten další hrajeme v pátek na domácí půdě proti Hranicím od 17:00.

Filip Pikal

U13

HFK Olomouc - TJ Valašské Meziříčí 11:2

U12

HFK Olomouc - TJ Valašské Meziříčí 3:6

U8

V sobotu hostil tým TJ Valašské Meziříčí ligové týmy Vítkovic, Slovácka, Zlína a Rožnova. Vzhledem k přeboru hasičů na atletické dráze, rekonstrukci H2 v minulém týdnu a obavy okolních klubů o trávníky díky varování ČHMÚ před bouřkami jsme se utkali na umělé trávě. I tak si kluci odehráli velkou porci herních minut a posílili se v individuálních dovednostech pro svůj další rozvoj.