Z Valmezu do reprezentace ČR!

9.11.2021

Z Valmezu do reprezentace ČR!
Stále se zvyšující kvalita fotbalové výchovy ve Valašském Meziříčí přináší výborné výsledky. Téměř desítka fotbalistů, kteří prošli Valmezem, nastupuje pravidelně v různých mládežnických kategoriích ligových týmů a ti nejlepší z nich již okusili i „mužský“ fotbal. Ani to nemusí být ve sportovní kariéře konečná. Důkazem jsou nedávné reprezentační starty Daniela Smékala, který ještě v mladším dorostu hájil barvy naší Tělovýchovné jednoty Valašské Meziříčí.
Dnes je Dan hráčem ligového Baníku Ostrava.

Ahoj Dane, předem bych ti chtěl pogratulovat k tvému nastoupení v dresu české reprezentace U20. Zahrál sis v zápasech proti výběru Rumunska a taky proti hvězdám Anglie. Mohl bys nám oba zápasy trochu přiblížit?
Dobrý den, mockrát Vám děkuji.
Začal bych zápasem s Rumunskem, kde jsem nastoupil v 65. minutě za stavu 1:1. Celý tým hrál velmi dobře, jen nám chybělo trochu štěstí v závěrečné fázi. Rumuny jsme k ničemu nepouštěli, tým hrál zodpovědně, bohužel v 85. minutě se dostal balón k jednomu protihráči a ten z 30 metru vymetl pavučinu. Byla to škoda, moc jsem chtěl vyhrát svůj prémiový start za reprezentaci. I tak trenér hodnotil náš výkon velice kladně, pouze nám chybělo trochu toho štěstí.
Na zápas s Anglii jsem se moc těšil, protože to nebyl už „přátelák“, ale zápas Elitní ligy a hlavně proti Anglii!!! Zápas se odehrál Na Stínadlech v Teplicích. Vše bylo super - hřiště, tři a půl tisíce fanoušků. Moc jsem chtěl aktivně zasáhnout do bojů na hřišti, protože pro takový zápas celý svůj život dřu. Nakonec jsem se dočkal a nastoupil jsem v 62. minutě za stavu 0:2, pár šancí jsme si vytvořili, ale zase nám chyběla závěrečná fáze, podobně jak předtím proti Rumunsku, Anglie ukázala svoji kvalitu a nakonec vyhrála vysoko 0:5. I přesto že jsme prohráli jsem si zapas proti fotbalové velmoci moc užil.

Připsal sis tedy své první starty za reprezentaci. Jaké to bylo?
Moc jsem se těšil až vběhnu na hřiště. Den před zápasem jsem nemohl ani moc spát, jak jsem se těšil. V hlavě jsem si totiž pořád přehrával sám sebe v zápase. Kabina byla super, s klukama jsem se rychle spřátelil, i když si ze mě často dělali srandu z mého přízvuku z Moravy.

Tvoje „dospělá“ fotbalová kariéra je sice teprve na začátku, ale nastartovanou ji máš výborně. Připomněl bys našim fanouškům tvoji fotbalovou cestu až do dresu repre?
Začalo to tak, že jsem v 17 letech z Valašského Meziříčí přestoupil do Baníku, kde jsem začal hrát za tým U18 a o rok později za U19. Hned z dorostu jsem to byl zkusit (během covidu), tehdy v druholigových Vítkovicích, nakonec jsem skončil na hostování v Petřkovicích, ale asi po měsíci jsem šel narychlo ještě jednou na hostování, a to už do divizních Vítkovic, kde jsem odehrál 4 zápasy a covid nám znovu přerušil soutěž. Opět si mě všimli v Baníku, kde jsem se připojil k B-týmu, hrajícím MSFL. V Baníku jsem zůstal a podepsal i svoji první ligovou profesionální smlouvu. Start sezóny až na jeden zápas začal na výbornou. V prvních 5 utkání jsem dal 5 gólů a díky formě se mi podařilo naskočit v poháru za A-tým v Hlučíně, kde jsem rozhodl gólem v prodloužení o postupu. Další kolo MOL cupu jsem dostal opět šanci hrát za A-tým proti FK LOKO Vltavín, kde jsem si připsal svůj druhý gól. Pár dní potom si mě na tréninku zavolal trenér a oznámil mi, že mu volal trenér z reprezentace U20 a že mě nominovali.

TJ Valašské Meziříčí bylo důležitým mezníkem v tvém fotbalovém rozvoji. Jak vzpomínáš na své začátky a působení ve Valmezu?
Moc rád na to vzpomínám, protože ve Valmezu jsem poznal tenhle krásný sport. Prošel jsem kategorii, od těch nejmenších, až po ty nejstarší. Rád vzpomínám na sezónu 2017/18, kdy se nám povedlo s U19 postoupit do MSDL a já si ještě navíc připsal první start za A-tým v MSFL.

Člověk musí mít vždy i trochu štěstí pro přestup do ligového týmu. Jak tomu bylo u tebe a přestup do Baníku?
U mě to bylo tak, že mě jednoho dne oslovil skaut Baníku Pan Nevola, který se na mě byl párkrát na zápasech podívat a zaujal jsem ho. Dal mi nabídku, zda nechci zkusit pár tréninků v Baníku, kde se na mě podívají i trenéři. Uspěl jsem a oba kluby se domluvily na přestupu.

Teď pravidelně nastupuješ za B tým Baníku ve třetí lize a máš už i nějaké starty za A tým. Bavili jste se už s vedením Baníku o tvém dalším růstu?
Zatím hraju pravidelně a jsem za to rád, že mi trenér důvěřuje a dává mi šanci. Mám už celkem 3 starty za A-tým a to 2x v poháru a jeden v přátelském utkají v Katowicich. Zatím jsme se podrobně o mém budoucím růstu nebavili, v budoucnu bych si chtěl zapsat i nějaký start v lize za A-tým, ale to bych teď předbíhal. Mým cílem je letos podávat skvěle výsledky a s „béčkem“ a postoupit do 2. ligy.

Spousta odborníků ti předpovídá zářivou kariéru a tak se zeptám. Jaká ligová soutěž tě láká nejvíce a komu z evropských celků fandíš nejvíce.
Jako soutěž mě nejvíc láká Anglie, je to nejlepší soutěž na světě, ale mým snem je si zahrát za Borussii Dortmund, je to můj nejoblíbenější tým a taky tam hrají mojí dva nejoblíbenější zahraniční hráči Marco Reus a Erling Haaland.

A teď něco osobního, kde bydlíš, co škola a je už nějaká slečna v tvém hledáčku?
Momentálně bydlím v Ostravě s mojí přítelkyní a o víkendech, když mám volnom jezdíme do Zubří k její rodině. Všichni jsou mojí největší oporou, celá rodina mi chodí fandit na každý zápas. Díky nim jsem tam, kde jsem a moc jim za to děkuji. Rád bych chtěl poděkovat všem, kteří mě podporují, včetně mé rodiny a manažera Dušana Vrťa. Do školy chodím na SŠ stavební a dřevozpracující, kde jsem se vyučil tesařem a momentálně jsem v druhém ročníku na nástavbě.
S mojí přítelkyní jsme spolu přes 4 roky a nechybí na žádném mém zápase, stojí při mě v dobrém i ve zlém Vždycky jsem rád, když ji v blízkosti hřiště vidím a každý svůj gól jí věnuji.

Tvoje fotbalová cesta je pro mnohé kluky vzorem. Co bys vzkázal nejen našim klukům, kteří se chtějí probít do vrcholového světa fotbalu?
Fotbal je hra nahoru dolů a jde hodně i o štěstí a vždy do toho musíte dát 110%, protože nikdy nevíte, kdo se na vás zrovna dívá. I když jsou zápasy, které se nepovedou, je třeba se nevzdat a jít za svým snem. Hlavně nezapomínat, že důležitá je POKORA, jak mi doma stále připomínají.

Na závěr se zeptám: Jak hodnotíš klub TJ Valašské Meziříčí? Myslíš, že u nás někdy ještě vyběhneš na trávník?
Valmez hodnotím pozitivně, jsou tam super lidi a, i když letos hrají divizi, mají velké předpoklady na to se dostat výš. Líbí se mi, jak v A týmu dávají šanci mladým klukům, kteří jsou velmi kvalitní. Je otázka času, kdy Valmez postoupí a pevně zakotví MSFL.
Rád bych se jednou vrátil do Valmezu, ale teď musím na sobě pořádně makat, abych si jednou splnil svůj sen, o kterém jsem mluvil.
Mockrát Vám děkuji za příjemné vyzpovídání, moc si toho vážím a ať se Valmezu daří!

Mockrát ti děkuji za vyčerpávající rozhovor a popřeji mnoho úspěchů v tvé fotbalové kariéře, i v osobním životě. Ať se ti daří a věřím, že budeš dál hrdě šířit dobré jméno valašskomeziříčské kopané!
A. Hořín – manažer klubu TJVM
editace KS;-)

TJ Valašské Meziříčí > Z Valmezu do reprezentace ČR!

 

Partneři a sponzoři

 deza.png

1394093035.gif

image_2.jpg

zlínský_kraj.png

014193.png 

logo_robe.jpg

11teamssports.png

background.png

 vm5.jpg

  valassky-fotbal_logo_kulate.png

facr_logo_zjednodusene_rgb.png

 logo_mlékárna_vm.jpg

 logo_lvtrans.jpg

logo_restaurace.gif

 logo_skalka.jpg

logo_triogas_2016-01.jpg

vm2.jpg

hajdík0.png

sychrovnet.png

_asport-logo-navrh-2017_final-verze-logo.jpg

ingdop.png

agel.png

Partneři a sponzoři
Partneři a sponzoři
Partneři a sponzoři